Urinarne infekcije – sve što treba da znate
Leto je u svom punom jeku i mnogo vremena provodimo na javnim plažama i bazenima, neretko sedeći u mokrim kupaćim kostimima. Stoga je ovo pravo vreme da se osvrnemo na urinarne infekcije koje mogu nastati u tim, ali i u mnogim drugim okolnostima.
Ko naješće oboljeva?
Urinarne infekcije su relativno čest zdravstveni problem koji može da bude propraćen manje ili više neprijatnim tegobama. Statistika kaže da češće oboljevaju žene. Razlog tome je anatomske prirode, zbog kraće mokraćne cevi. U odraslom dobu, verovatnoća da svaka žena barem jednom razvije ovu infekciju je oko 50%, dok je kod muškaraca ona oko 15%. Međutim, u starosti, zbog tegoba sa uvećanom prostatom kod muškaraca, ti statistički pokazatelji se izjednačavaju. U povećanom riziku od oboljevanja su i osobe koje imaju kamen u bešici ili bubregu, dijabetičari, trudnice, osobe koje češće menjaju seksualne partnere, kao i pacijenti koji u dužem vremenskom periodu koriste urinarni kateter.
Razvoj urinarne infekcije
Urinarne infekcije su po svojoj prirodi bakterijske i pre svega su izazvane vlastitom crevnom florom. Naime, urin zdrave osobe ne sadrži bakterije, a unutrašnjost urinarnog trakta je sterilna, osim na svom krajnjem delu, na izlazu mokraćnog kanala. Najveći uzročnici urinarnih infekcija su bakterije koje su prirodno nastanjene u našim crevima i koje dospeju u naš urinarni sistem. U više od 80% slučajeva je to Escherichia coli. Ona je nažalost veoma uporna, rezistentna na antibiotike i iziskuje uporno i dugotrajno lečenje. Do urinarnih infekcija takođe može doći i polno prenosivim putem.
Koji su simptomi urinarne infekcije?
Najčešći simptomi su otežano i bolno mokrenje, peckanje prilikom mokrenja, napetost i bol u donjem delu stomaka, bol u lumbalnom delu, bol i neprijatnost tokom seksualang odnosa, mučnina, povraćanje, jeza, visoko povišena telesna temperatura, zamućen urin, kao i krv u urinu. Ukoliko osetite neke od navedenih simptoma, važno je da se što pre obratite svom izabranom lekaru.
Kako se dijagnostikuju urinarne infekcije?
Osnovni dijagnostički alati su analiza prvog jutarnjeg urina i urinokultura. Ukoliko prvobitna analiza pokaže veće prisustvo bakterija, uz povećanje leukocita i postojanje simptoma, lekar će vam odmah prepisati antibiotike, a zatim će vas uputiti na urinokulturu, kako bi ustanovio koja vrsta bakterije je uzročnik infekcije. Na osnovu rezultata, opredeliće vam novu, ciljanu antobiotsku terapiju ili ćete nastaviti sa uzimanjem one koja je prvobitno uvedena, ukoliko je odgovarajuća. Lečenje obično traje 5 do 7 dana. Simptomi prestanu najčešće već nakon dva dana i urin postaje sterilan, ali je veoma važno da terapiju uzimate do kraja, jer se urinarne infekcije često vraćaju.
Nekada se dešava da se ustanovi povećano prisustvo bakterija u urinu, a da pacijent ne oseća nikakve tegobe i da nije razvio infekciju, te se tada antibiotici ne uvode. Međutim, bez obzira da li imaju tegobe ili ne, ukoliko se ustanove bakterije u urinu kod dece, trudnica, kao i pacijenata koji se pripremaju za hirurške intervencije, antibotici su obavezni. Pedijatrijske urinarne infekcije se posebno leče i prate, jer ukoliko su nesanirane, mogu dovesti do stvaranja ožiljnog tkiva na bubrezima ili bešici i ozbiljnih zdravstvenih tegoba u odraslom dobu.
Šta ako vidim krv u mokraći?
Prisustvo krvi u mokraći uvek je znak da se morate obratiti svom lekaru. Ponekad se ona ne može videti golim okom, ali analize urina pokazuju povećane eritrocite, što znači da je prisutna u urinu. Ukazuje na infekciju, kamen ili pesak u urinarnom traktu, ali može nažalost i da bude znak tumora, te je neophodno obratiti se odmah internisti, nefrologu ili urologu radi daljih analiza i praćenja.
Šta da radim ukoliko imam česte urinarne infekcije?
Pored propisane terapije, veoma je važna obilna hidratacija, kako bi se ceo urinarni trakt što više ispirao. Preporučuje se 2-3 litre tečnosti dnevno, u prvom redu vode, bistrih supa i nezaslađenih čajeva. Kod urinarnih infekcija naročito su delotvorni čaj od uve, peršuna i brusnice, jer su diuretici, odnosno pospešuju izmokravanje. Takođe možete uzimati suplemente koji se sastoje od navedenih biljaka, ali uz konsultacije sa svojim lekarom. Nakon ozdravljenja, kako se infekcije ne bi ponovo vraćale, nastavite sa dobrom hidratacijom, nikada ne zadržavajte nagon za mokrenjem i vodite računa o higijeni urogenitalnog trakta, kao i higijeni nakon seksualnih odnosa. Naravno, jak imunitet uvek je prvi bedem u odbrani od svih vrsta infekcija, pa tako i urinarnih.
U Poliklinici “Cardios” očekuju vas naši iskusni internisti koji će vam stručnom dijagnozom i terapijom olakšati sve opisane tegobe.
V. Pivnički