Prvi put sa bebom na more

Prvi put sa bebom na moreImate bebu i iza vas je naporan period postporođajnog oporavka, uspostavljanja rutine hranjenja i spavanja, navikavanja na novog člana porodice, usklađivanja svih ostalih obaveza sa brigom o bebi? Preko vam je potreban odmor i predah od svakodnevnih obaveza i želeli biste da provedete godišnji odmor na moru sa vašom bebom? Ako je odgovor na oba pitanja potvrdan, tekst koji sledi pomoći će vam u otklanjanju nekih nedoumica i boljoj pripremi.

Da li je more dobar odabir za porodicu sa bebom?

Ukoliko imate novorođenče, staro svega nekoliko nedelja, odgovor je izričito – ne! Izaberite mirno planinsko mesto ili seoski turizam. Imunitet novorođenčeta je neformiran, veoma osetljiv, bez otpornosti na ugrožavajuće mikroorganizme iz spoljašnjeg sveta. Bilo kakva virusna ili bakterijska infekcija u tako ranom dobu mogla bi biti veoma teška, komplikovana, pa čak i fatalna. Zabluda je da će dete koje sisa majčino mleko biti od navedenog pošteđeno. Promena mesta boravka, duže putovanje i izloženost opasnim sunčevim zracima  i bakteriološki drugačijoj vodi,  potencijalno su veoma opasni  po zdravlje novorođenčeta. Pedijatri savetuju da sa novorođenčadi ne krećete put mora i javnih plaža.

Pažljiva priprema je ključ

Porodice sa bebom, osim biranja destinacije, treba posebnu pažnju da posvete prevenciji bebinog zdravlja na moru. Obavezno se posavetujte sa vašim izabranim pedijatrom pre polaska na more i uvažite sve dobijene savete. Pedijatar je stručna osoba, a pre svega osoba od poverenja, te će vas najbolje informisati na koji način da isplanirate svoj odmor na moru. Preporuka je da se biraju destinacije u kojima nema velikih gužvi, kao i mirniji periodi leta poput juna i septembra. Prevozno sredstvo takođe igra bitnu ulogu u planiranju letovanja. Ukoliko ste u mogućnosti, izbegavajte javni prevoz i autobuse turističkih agencija, jer su puni turista, ne možete da kontrolišete pauze i nepredviđene događaje, bučni su i generalno epidemiološki veoma rizični po bebu. Putovanja avionom su po pravilu kraća, ali se i na njih odnose navedeni rizici. Najbolji prevoz je sopstveni automobil, jer vi kontrolišete vreme polaska, pravljenje pauza, možete da stanete da majka podoji bebu, beba može udobno da spava, te da put protekne bez većih neugodnosti. Naravno, u obavezi ste da poštujete zakon o saobraćaju, te da vaša beba bude smeštena u odgovarajućem sedištu za bebe.

Pre nego što stignete

Raspitajte se podrobno o smeštaju koji ste rezervisali, pre svega o higijenskim uslovima, o mestu na kome će beba spavati, da li postoje pomoćni ležaji i kreveci za bebe, koliko je udaljen smeštaj od obale, koliko je bučan, da li se nalazi pored bučnih restorana i noćnih barova, pored magistralnih puteva i sl. Odgovore na ova pitanja potražite od turoperatera i na sajtovima i društvenim medijima kojima verujete. Pri odabiru destinacije jedan od najvažnijih faktora treba da bude da li to mesto ima dom zdravlja, pedijatrijsku službu, dežurne ambulante, apoteke i koliko su udaljene od vašeg smeštaja. Uplaćivanje porodičnog zdravstvenog osiguranja je svakako neophodno i deo je opšte tursitičke kulture i odgovornog ponašanja, a kamoli za porodice sa malom bebom. Neizostavno ga uplatite, jer time umnogome smanjujete rizik od nepredviđenih troškova i pojačanog stresa ukoliko se beba ili bilo koji drugi član porodice eventualno razboli.

Ishrana bebe i san

Poznato je da bebe vole rutinu, te da i najmanja promena može da je poremeti. Promene u ishrani i ritmu spavanja nadalje nepovoljno utiču na imunitet, te beba može da se razboli. Trudite se da rutina na moru bude što sličnija rutini kod kuće. Ispratite sve potrebe vaše bebe, koliko god da želite da i vi unesete osveženje u vašu rutinu, da ostanete duže na plaži ili u večernjem izlasku, rutina bebe mora biti prioritet. Na moru ne uvodite nove vrste hrane, a sa sobom ponesite kašice, sokiće, vodu koje vaša beba već uzima i na čije je ukuse navikla. Nikako ne dajte bebi vodi iz gradskog vodovoda, već isključivo flaširanu, zapakovanu po industrijskim pravilima. Pre polaska na more, najmanje desetak dana, cela porodica svakodnevno treba da uzima probiotike, kako bi dodatno osnažila mikrofloru digestivnog trakta. Vazduh, voda za piće, morska voda čak i kada su potpuno čisti, su prosto drugačijeg mikro sastava u odnosu na njih kod kuće i veliki je rizik da će naša creva nepovoljno odreagovati. Pedijatar će vas posavetovati koji probiotik da dajete svojoj bebi.

Sunce je opasno!

Sunčevi UVA i UVB zraci su veoma opasni i mogu da dovedu do niza opasnih tegoba po zdravlje bebe. Čuvajte vašu bebu od sunčanice, obavezan je lagani šeširić od prozračnih prirodnih materijala na glavi, čak i veoma rano ujutro. Redovno hidriranje bebe je neophodno. Beba sve vreme mora da boravi u hladu i to najbolje u prirodnom hladu. Suncobrani ne štite od opasnih sunčevih zraka. Nabavite šatorčić za bebu koji ima deklaraciju o UV zaštiti i neka beba boravi ispod njega. Nanošenje bebi krema sa najvišim faktorom zaštite, SPF 50+, neophodno je najmanje pola sata pre odlaska na plažu ili u šetnju,  a zatim više puta tokom dana. U vreme između 11 i 17 časova apsolutno izbegavajte odlazak na plažu jer je tada najtoplije, a sunčevi zraci su veoma intenzivni i opasni. Opekotine od sunca i sunčanica sa dehidracijom mogu naglo da se iskomplikuju u tako ranom uzrastu deteta i ozbiljno im ugroze zdravlje.

Gde beba da se kupa?

Kako su dražesne slike na kojima se vesela deca praćakaju u plićaku i uživaju sa svojim igračkama za plažu! Ali kada bismo ih mikrospom posmatrali, otkrili bismo da se u plićaku nalazi značajno veća količina bakterija, mokraće i  prljavštine jer je tu prosto najveće zadržavanje, nego u dubljoj vodi. Deca borave u plićaku, veoma često mokre u vodu, a bebe ručicama neprestano dodiruju vodu, a zatim svoja usta, budući da svet oko sebe u tom uzrastu i upoznaju pre svega oralno. Iz svega proizilazi da je najbolje da se beba ne zadržava u plićaku, nego da je jedan od roditelja, uz sve mere predostrožnosti i bezbednosti, osveži u nešto dubljoj vodi, a zatim iznese na plažu u hlad. Takođe je dobro rešenje bebi bazenčić koji može biti napunjen flaširanom vodom koja će se vrlo brzo ugrejati do željene temperature. U svakom trenutku vodite računa o bezbednosti i ne ispuštajte bebu iz vida. Perite joj i dezinfikujte ručice mnogo češće nego inače. Cela porodica treba da brine o svojoj higijeni pojačano na moru, jer dolazi u kontakt sa bebom.

Podrobno se pripremite, informišite, spakujte putnu apoteku za celu porodicu, a za bebu uz konsultacije sa pedijatrom,  pridržavajte se navedenih saveta i lepo se provedite. Odmor sa bebom  možda neće biti odmor u pravom smislu te reči, ali će svakao biti dobro osveženje u porodičnom životu, okrepiće majku koja je na bebu najviše usmerena i svima doneti preko potreban predah.Srećan put!

V. Pivnički